Jak si vybrat svatebního fotografa?

19.12.2022

V dnešní době vůbec žádný problém sehnat svatebního fotografa. Nabídka je opravdu velmi široká a kvalita různorodá. Domnívám se, že právě proto je o to těžší vybrat toho správného. Jak se ale v tak široké nabídce zorientovat a podle jakých kritérií byste měli vybírat? 

To vám přiblížím v následujícím článku. 

Než se pustíme do porovnávání kritérií měli bychom se v první řadě zamyslet nad tím, co vlastně od svatebních fotek očekáváme a vůbec, co pro nás fotky obecně znamenají? Jakou mají pro nás hodnotu? 

Jsou pro nás fotografie jako drahocenný poklad, který si s láskou prohlížíme a dědíme si je z generace na generaci? Chceme mít zachycený každý okamžik, abychom se při jejich prohlížení znovu vcítili do onoho okamžiku? 

Nebo se spokojíme s pár "cvaknutími" aby se neřeklo a fotky u vás obvykle končí někde v šuplíku?


1. STYL fotografií a jakým způsobem fotograf pracuje


Když oslovíte nějakého svatebního fotografa, velmi vám doporučuji vyžádat si od něj kompletní svatební fotogalerii. Toto vám velmi ukáže. Většina fotografů, včetně mě, zveřejňuje pouze ty nejpovedenější záběry. Je to logické, datové prostory na webu jsou často omezeny a hlavně by většinu návštěvníků webu ani celá fotogalerie nezajímala. Pokud ale uvidíte jednu či dvě kompletně zpracované svatby řekne vám to více, než tisíc slov. 

Bylo by dobré si odpovědět na otázky jako třeba jsou:

Líbí se vám spíše syté a barevné fotografie nebo spíš tlumené a jemné tóny?

Preferujete spíše přirozené "momentky", které dokumentují celkovou atmosféru nebo máte raději "pózovací" fotky, kde se všichni usmívají do objektivu?

Chcete od fotografa, aby vás pomáhal během dne organizovat. Říkal Vám, kam si máte stoupnout a co máte dělat? Nebo budete raději za fotografa, který "splyne v davu" a vy o něm ani nebudete vědět? A co třeba od každého trochu?

Odpověděli jste si a máte už jasněji o tom, co chcete a co se vám líbí? Troufám si říct, že ano :-)

2. CENA

Jak se říká peníze jsou až na prvním místě. Naprosto rozumím tomu, že svatební rozpočet není bezedný. Nikdo nedokáže říct, jaká cena by měla být správná.
Podle mého průzkumu se cena celodenního svatebního focení v České republice se pohybuje od 0,- (případně za oběd ;-) až do 100 000 Kč. 

Ale přeci jen vraťme se na úvod článku, kde si povídáme o hodnotě, kterou pro vás fotografie představují. A co když vám připomenu, že fotografie, je kromě prstýnků jedna z mála věcí, která vám ze svatby zůstane. Také samozřejmě můžete být typ "stačí mi pár fotografií, aby se neřeklo" :-) Vše je v naprostém pořádku.

Cena fotografií už vám ledacos prozradí. 

Dá se říct, že by měla být odrazem zkušeností a umu daného fotografa. Jak říkám, dá se říct. Jsou samozřejmě i výjimky, které potvrzují pravidla. 

Ale předpokládejme, že to tak je. Co vede fotografa ke zvýšení ceny? Jsou to v první řadě zkušenosti, které jsou k nezaplacení. Je to sebevědomí, které si získal. Je si jistý svojí prací. Je to drahá technika, která ho podrží. Vše 2x, co kdyby jeden foťák/objektiv/karta/baterie.. selhal/a? Uvědomuje si, že svatba se nedá zopakovat. Je to zodpovědnost a pokora, se kterou ke každé svatební zakázce přistupuje. 

Co naopak čekat od fotografa, který vám nabídne nafotit svatbu zadarmo? Je pravděpodobné, že se svatbami začíná a potřebuje fotky do portfolia. To je naprosto v pořádku, každý někdy začínal. Je velmi pravděpodobné, že se jedná o zkušeného fotografa, který jen nemá nafocené svatby. Také se může jednat o naprostého začátečníka, který nemá zkušenosti vůbec žádné. 

Nízká cena nemusí vždy znamenat nekvalitní práci. Jak už jsem řekla, jsou výjimky, které potvrzují pravidlo. V tomto případě je na vině spíše nízké sebevědomí a nejistota fotografa. 

A opět se vracíme k otázce, jak moc jsou pro nás fotografie důležité? A vy už jistě znáte odpověď a dokážete si odpovědět, kolik jste ochotni do fotek investovat a hlavně proč. 

3. Lidská stránka 


V neposlední řadě by vám fotograf měl sednout i po lidské stránce. 

Co si budeme povídat, pokud chcete mít zdokumentovaný celý den, je to právě fotograf, kdo s vámi bude většinu vašeho svatebního dne. Pravděpodobně v jeho společnosti budete i déle než se svoji polovičkou :-) protože se zpravidla připravujete každý zvlášť. 

Je to právě důvěra a vzájemná sympatie, která vede k dokonalému výsledku. Bez těchto dvou "ingrediencí" by to šlo opravdu stěží. A nebo přinejmenším byste na vaše svatební focení nevzpomínali v tom nejlepším. A to nechce nikdo z nás. 

Velmi proto doporučuji si dát s fotografem předsvatební schůzku, kde se poznáte a nebudete tak mít pocit, že vás fotí někdo úplně cizí. V lepším případě doporučuji i předsvatební focení, kde si navíc vyzkoušíte, jak přímo fotograf pracuje, co vám na fotkách sluší a vychytat případné "mouchy".


Ještě jeden tip navíc. S výběrem svatebního fotografa rozhodně neotálejte. Je velmi pravděpodobné, že ti nejlepší a nejvyhlášenější mívají i na rok nebo dva dopředu obsazeno. 

A neomezujte se jen na lokalitu, kde bydlíte. Pro spoustu svatebních fotografů není vzdálenost vůbec žádný problém. 


Závěrem bych vám chtěla popřát. Ať už si vyberete kohokoliv. Aby vám vaše svatební fotografie navždy připomněly ty okamžiky štěstí, které jste prožívali ♥♥